З 12 березня в Україні оголосили загальнонаціональний карантин, який, за попередніми даними, триватиме до 3 квітня. Щоб  не піддатися паніці, важливо знати, як правильно поводитися.

Паніка – це психологічний стан нашого організму, що реагує на загрозу, і проявляється як відчуття внутрішнього напруження, хвилювання, гострого страху і  некерованого прагнення уникнути небезпечної ситуації.

 Три способи протистояти паніці:

1. Відкиньте емоції і зробіть ставку на мислення

У критичній ситуації слід відкинути емоції, переживання і робити ставку на мислення. Ознайомтеся з наявною інформацією. У випадку з коронавірусом дізнайтеся все про симптоми, профілактику, рекомендації, статистику; проаналізуйте і продумайте, що варто зробити, щоб запобігти небезпечній ситуації або мінімізувати наслідки.

"Навіть якщо вважаєте проблему (в разі введення карантину) на перший погляд повністю безнадійною, спробуйте поглянути на неї збоку – склавши перелік способів вирішення, продумавши вигоди і наслідки кожного варіанту. Якщо вдасться знайти відносно безболісний метод розв'язання проблеми, паніка відразу ж зникне".

2. Не драматизуйте ситуацію

Тривога є природною реакцією організму для захисту від небезпек і небезпечних явищ, але не потрібно драматизувати ситуацію. На випадок підвищеного хвилювання і тривожності складіть для себе список речей і занять, які допомагають вам почуватися впевнено і спокійно, щось на зразок заспокійливого для вас.

Для зручності розділіть ці дії на категорії:

 • запахи. Згадайте всі запахи, з якими у вас асоціюється спокій і комфорт – запах у кав'ярні, ефірні масла, запах лісу тощо;
 • звуки і музика;
 • смакові відчуття;
 • дії – пробіжки, читання, малювання.

Коли закінчите, внесіть справи із цього списку до свого календаря. Зробіть так, щоб кожен день ви могли приділяти хоча б 15 хвилин одному з зазначених занять (навіть якщо це буде просто 15-хвилинна прогулянка в парку дорогою з роботи).

3. Стежте за своїм здоров'ям

Важливо пам'ятати, що впевненіше із хвилюванням і панікою справляється міцний організм з хорошим імунітетом. Щоб не піддаватися непотрібним емоціям, стежте за такими процесами: висипайтеся, відпочивайте, робіть перерви у повсякденних завданнях, подбайте про повноцінне і якісне харчування.

"Не забувайте про інтереси та хобі, на які можна перемкнути увагу. Не вдається? Виконуйте монотонну роботу по господарству: прання, прибирання або прасування і відвернуть від тривоги, і дадуть відчуття завершеності справи". Позбавитися паніки буває досить важко, але, крім вас, ніхто не здатний зробити це.

Не панікуйте – це негативно відіб’ється на дітях

То ж порада: спілкуйтесь з дітьми на хороші теми, знаходьте позитивні моменти у такому тривалому спілкуванні. І будьте здорові!

 Декілька  ідей для проведення корисного дозвілля з дітьми:

• Заняття для розвитку  будуть дуже доречні. До цієї категорії можна віднести розмальовки, ліплення з пластиліну. Звичайно ж, такий вид діяльності сприяє розвитку творчих здібностей. А ще можна запропонувати дитині виготовити фотоколаж сім’ї. На великому аркуші паперу можна намалювати велике дерево, на гілках якого приклеїти фотографії членів сім’ї. Таке заняття неодмінно сподобається вашій дитині.

• Хатні справи. Долучайте дітей до домашньої роботи – їм цікаво, а для вас неабияка допомога. Можна разом помити посуд, приготувати смачну страву або полити вазони. А ще можете разом з дитиною посадити якусь рослину в горщик та стежити за її ростом.

• Звичайне читання перетворіть у гру. Після прочитання казки або оповідання спробуйте разом з дитиною влаштувати за її мотивами домашній театр. Цікавим для дітей буде також театр тіней. Для цього необхідно встановити настільну лампу біля стіни і руками показувати фігури тварин.

 

Ігри в період адаптації дитини до умов ЗДО

  З метою полегшення процесу адаптації дитини до умов ЗДО, зняття фізичної та емоційної напруги, необхідно переключати увагу малюка на діяльність, яка приносить йому задоволення. У дошкільному віці — це, перш за все, гра. «Мова» ігор зрозуміла і доступна будь-якій дитині. Вона отримує можливість виражати свої емоції, переживан­ня, спілкуватися з однолітками, ознайомлюватися з нормами і правилами життя, отримує внутрішню свободу (гратися з ким хочу, де хочу, скільки хочу, чим хочу). Часом і у дорослих виникає бажання погратися. Але ми або забули, як це робити, або соромимося. Пропонуємо ігри, які можна проводити з дитиною в період адаптації до умов ЗДО.

Галявина настрою

Мета:

• створити позитивний емоційний фон;

• вчити розвивати уяву в дітей.

Обладнання:

• плетені серветки;

• кольорові стрічки;

• кольоровий дріт.

Психолог: Використовуючи плетену серветку, різнокольорові стрічки, шнурочки, паперові серветки, пелюстки троянд, ми створимо галявину настрою. Крім цього, протягування шнурка крізь отвір у серветці сприяє розвитку дрібної моторики малюка — його пальчики стають спритнішими, пробуджується творча уява.

Колючий їжачок

Мета:

• розвивати дрібну моторику і координацію рухів дітей;

• стимулювати мовленнєву активність.

Обладнання:

• масажний м'яч для кожного учасника.

Психолог: на вашій долоні з'являється незвичайна кулька. Разом ви уважно розглядаєте її. Виявляється, що вона схожа на їжачка. Акуратно кладете кульку на долоню дитини, прокочуєте «їжачка» по кожному пальчику, починаючи з великого пальця провідної руки, і трохи довше затримуєтеся на подушечці кожного пальчика. Погладжування слід виконувати в напрямі від периферії до центра. Дії супроводжуйте віршами:

Дай долонечку, моє сонечко,

Я погладжу тебе по долонечці.

Ходить-бродить вздовж доріжок

Весь в колючках їжачок,

Ягідки шука й грибочки

Для маленьких діточок.

Самомасаж кисті розвиває мускулатуру пальців рук, рефлекторно стимулює відповідні зони кори головного мозку, дає змогу нормалізувати стан нервової системи, має не лише заспокійливий, а й загальнооздоровчий ефект. Так само, як слайди проектуються на екран, так і всі частини нашого тіла мають свою проекцію у корі головного мозку. Однак ці проекції — непропорційні. Площа, яку займає проекційна зона кисті, набагато більша тієї, що відведена для іншої частини тіла. Вплив на кисті рук, своєю чергою, впливає на стан мозку, а відповідно — і на загальний стан організму.

Що нам підкажуть пальчики

Мета:

 • розвивати тактильне сприймання дітей, спостережливість;
 • збагачувати сенсорний досвід;
 • стимулювати пізнавальну активність.

Обладнання:

природні матеріали різної фактури каштан, горіх, шишка, дерев'яний ребристий олівець, гладенький камінчик.

Психолог: Дитина освоює навколишній світ за допомогою органів чуття. Зокрема, через тактильне сприймання, чутливість рук. Уплетеній коробочці ви знайдете природні матеріали шишку, каштан, камінчик. Розгляньте, доторкніться до них і опишіть їх. Наприклад, шишка шорстка, камінь гладкий. Потім заплющіть очі, простягніть долоню, відгадайте, який предмет лежить на ній. Якщо в дитячому віці не вдосконалювати рухи і не збагачувати сенсорний досвід (те, що ми відчуваємо і сприймаємо через органи чуття), то в дорослому віці людина не володітиме достатньою пластичністю розуму, щоб уміти легко пристосовуватися до різних обставин.

Дихаємо животиком

Мета:

 • стабілізувати психоемоційний стан.

Психолог: Зазвичай цю вправу виконують лежачи Покладіть долоню на живіт і відчуйте, як живіт піднімається,коли ми робимо вдих, і опускається, коли робимо видих.

Бегемотики на траві лежали,

Глибоко повітря вдихали.

Животик піднімається (вдих),

Животик опускається (видих).

Сіли бегемотики,

Торкнулися животиків.

Животик піднімається (вдих),

Животик опускається (видих).

Роботу діафрагми дитина має сприймати і зорово, і тактильно. Покладемо на живіт іграшку, наприклад рибку, і подивимося, як вона піднімається, коли ми робимо вдих, і опускається, коли ми робимо видих:

Рибка на хвилях розважається,

То вгору (вдих), То вниз (видих)

Весело гойдається.

Черевний подих — антистресовий, він сприяє зменшенню тривоги, збудження, спалахів негативних емоцій, підвищує тонус блукаючого нерва (основної ланки парасимпатичної нервової системи), сприяє загальному розслабленню. Спрацьовує універсальний захисний механізм, закладений природою у нашій нервовій системі: уповільнення ритму різних фізіологічних і психічних процесів сприяє досягненню спокійнішого і врівноваженого стану. Таке дихання дасть дитині змогу швидше заснути після численних яскравих вражень, пережитих протягом дня.

Метелики на весняному лузі

Мета:

• вчити регулювати у дітей процеси збудження й гальмування;

• знижувати рівень тривожності;

• розвивати пластику рухів.

Обладнання:

• кольорові хустки з легкої напівпрозорої тканини.

Психолог: А зараз ми пограємося у схованки. Але не у прості — у прозорі. Цю гру полюбляють усі діти. Схованки дають змогу впоратися зі страхом темряви і замкненого простору, з почуттям самотності (це по чуття часом відчуває кожна дитина, а під час гри вона має певний час перебувати наодинці, до того ж, у таємному місці). Отже, зав'язавши прозорий шарф на очі, дитина бачить усе навколо, але при цьому — вона сховалася. Радість руху буде ще яскравішою, якщо хустки перетворяться на крила метеликів:

Ми — метелики яскраві —

На листочках посідали.(діти сидять навпочіпки)

Вітер дмухнув — полетіли.

(встають, бігають по кімнаті,змахуючи руками вгору — вниз)

І на землю тихо сіли.(сідають навпочіпки, завмирають)

Вітер знову налетів, З нами гратись захотів.

Високо він нас підняв.

(встають, піднімають руки догори)

Все кружляв нас і кружляв. Сонце крильця освітило — І на землю опустило.

(кружляють по кімнаті, потім зупиняються і сідають навпочіпки)

Через деякий час слід запропонувати дітям потягнутися і відчути, як у них «розправляються крила» під час потягування.

Хоробрі жабенята

Мета:

• вчити :

- знімати психоемоційне напруження у дітей;

- прийнятним способом виявляти негативні емоції, агресивні імпульси;

• розвивати у дітей координацію рухів.

Обладнання:

• папір у рулоні;

• кошик.

Психолог: Особливе значення для розвитку малюка мають рухливі ігри. Із моменту народження дитина прагне до руху. Вона пізнає світ, повзаючи, стрибаючи, бігаючи. Через рухливі ігри вона вчиться володіти своїм тілом, її рухи стають красивими і впевненими. А в момент фізичного та емоційного напруження ці ігри дадуть змогу «виплеснути» негативну енергію прийнятним способом. Малюкам неодмінно сподобається гра — перетворення на хоробрих жабенят. У нас є звичайні рулони паперу. І в кожного хороброго жабеняти є листок, на якому він сидить.

Кожний учасник сидить на шматку паперу, відірваному від рулону.

Психолог: Жили-були в тихому ставку із красивим лататтям молоді жабенята. У кожного з них був улюблений листочок, на якому жабеня сиділо, грілося на сонечку і, звичайно, розмовляло. А як жабенята розмовляють? Правильно: «Ква-ква-ква»... І ось одного разу над ставком пролітав величезний птах у пошуках ситного обіду. Помітивши жабенят, птах вирішив поласувати ними. Але жабенята були винахідливими: зім'яли свої листочки і почали кидати їх у птаха. Птах злякався і полетів. Із того часу жабенята нічого не бояться.

А якщо взяти аркуш паперу, розірвати його на багато дрібних шматочків і на рахунок 1 — 2 — 3 — 4 підкинути вгору, то вийде веселий салют. «Результат» салюту збираємо в кошик, примовляючи: «Ми збираємо листочки швидко-швидко, чисто-чисто». У цій грі в буквальному сенсі «виплескуються» емоції. У людському організмі самою природою закладена можливість саморегуляції: коли на зміну реакції напруження (стресу) приходить розслаблення, спокій, відпочинок. І звичайно, рухлива гра — це джерело радості й один із ліпших засобів спілкування дорослого з дитиною.

Наливаємо, виливаємо, порівнюємо

Мета:

• розвивати у дітей тактильне сприймання;

• пробуджувати інтерес до дослідницької діяльності.

Обладнання:

гумова іграшка.

Психолог: Загальновідомо, що вода має корисні властивості, зокрема тепла вода розслабляє і заспокоює. Діти дуже люблять ігри з водою. У воду опускають іграшки, поролонові губки, трубочки, пластикові пляшечки з отворами. Якщо гра з водою відбувається в денний час, можна додати до неї пізнавальний компонент: під час опускання предметів у воду порівнювати їх за фактурою і масою. Можна заповнити миску з водою ґудзиками, намистинками, монетками, невеликими кубиками тощо і пограти з ними, скажімо:

 • взяти якомога більше предметів в одну руку і пересипати їх в іншу;
 • зібрати в одну руку, наприклад, намистинки, а в іншу — камінчики;
 • припідняти якомога більше предметів на долонях.

Після розв'язання кожного завдання дитина розслаблює кисті рук, тримаючи їх у воді. Тривалість вправи — близько п'яти хвилин, поки вода не охолоне. Після завершення гри руки дитини слід розтирати рушником протягом однієї хвилини.

Розмова з іграшкою

Мета:

 • учити дітей способів вираження свого емоційного стану, переживань;
 • розвивати навички мовленнєвого спілкування.

Обладнання:

 • іграшки бі-ба-бо;
 • іграшки-рукавички.

Психолог: Для дитини в період життєвих змін важлива підтримка дорослого. Малюк має потребу повідомити, що у нього «не так», але зробити це йому поки складно. Допомогти дитині у цьому може її улюблена іграшка, яка асоціюється з позитивними емоціями, відчуттям комфорту і безпеки. Давайте спробуємо одягнути на руку іграшку-рукавичку. На руці дитини — теж іграшка. Ви торкаєтеся до неї, можете погладити і полоскотати, при цьому запитуєте: «Чому мій, ... , сумний, у нього мокрі оченята; з ким він подружився в дитячому садку, як звати його друзів, в які ігри вони гралися» тощо. Поговоріть одне з одним, привітайтеся пальчиками. Використовуючи образ іграшки, переносячи на нього свої переживання і настрої, дитина розповість вам, що її турбує, поділиться тим, що складно висловити без спеціальної підтримки. Учені довели, що діти, оточені любов'ю і турботою, легше переносять стресові ситуації, у їхньому організмі виробляється менше кортизолу — гормона, що негативно впливає на обмін речовин, імунну систему, мозок. Батьківське тепло й чуйність допомагають малюкові ке­рувати своїми емоціями. Дошкільникові важливо відчувати контакт із мамою (зокрема, фізичний). Адже, спілкуючись із дитиною, ми ніби говоримо їй: «Я тебе люблю, мені добре поруч із тобою».

Малюнки на піску

Мета:

• розвивати в дітей тактильну чутливість;

• візуалізувати поняття власного Я.

Обладнання:

 • кольорові пластикові підноси;
 • манна крупа.

Психолог: Давайте згадаємо одну з найулюбленіших ігор-занять нашого дитинства. Коли на вулиці ставало тепло, дітвора збиралася в пісочниці. Створимо свою маленьку пісочницю з білим «піском» (манною крупою). Можна насипати її гіркою або розгладити. По пісочку пробіжить стадо коників, проскакають зайчики, тупцюватимуть слоники, накрапатиме дощик. Його зігріють сонячні промені, і на ньому з'явиться малюнок. А який саме малюнок, вам підкаже дитина, яка із задоволенням долучиться до цієї гри. Чому діти люблять грати в піску? Пісок дає змогу розслабитися: руки заглиблюються в пісок — це приємні тактильні відчуття; пісок повільно сиплеться — це візуально заворожує; із піску можна побудувати що завгодно. Швидкі зміни, перетворення відволікають дитину від переживань. Корисно виконувати рухи обома руками. Це дає змогу синхронізувати активність обох півкуль головного мозку, стимулює розвиток логічної лівої півкулі, що відповідає за мовленнєвий розвиток, і інтуїтивної, емоційної правої півкулі.